آموزش مفاهیم برنامه نویسی به زبان ساده – مبتدی – بخش چهارم

مفاهیم برنامه نویسی به زبان ساده - مبتدی (بخش اول)

عبارات شرطی IF…THEN…ELSE

 

همانطور که در بخش قبل ملاحظه نمودید برای مقایسه و رسیدن به نتایج درست، عملگرهای متفاوتی وجود دارند. اما چگونه باید یک شرط یا یک عبارت مقایسه ای را در برنامه نوشت.

برای اینکه بر اساس یک مقایسه که به نتیجه درست یا غلط میرسد بتوان برنامه را تفکیک کرد اصطلاحا از IF استفاده میکنیم که در انتهای خط شرط THEN قرار میگیرد. همچنین اگر شرط ما نتیجه منفی بدهد جهت اجرای فرامین (در حالت عدم برقراری شرط) از ELSE استفاده میشود.

اجازه دهید با یک مثال ساده بحث را باز کنیم، در داخل پرانتزها قسمت های مختف کد را قرار میدهیم تا مثال ما به واقعیت شباهت بیشتری پیدا کند.

مثلا اگر (IF) غذایی بی نمک باشد پس (THEN) به آن نمک اضافه میکنیم در غیر این صورت (ELSE) که یا غذا  شور است یا دارای نمک به اندازه می توان تصمیم های دیگری گرفت. در ادامه اگر برای حالت شور بودن غذا نیز تصمیمی دارید می تواند به این صورت باشد:

در غیر این صورت اگر   (ELSE IF) غذا شور بود پس (THEN)  آن را نمی خورم  و اگر این دو حالت نبود (غذا شور یا بی نمک نبود) (ELSE)   آن را میخورم.

مثال بالا از این جهت این بحث را به خوبی نمایان میسازد که ما می بایست در برنامه نویسی هم با دقت تمام حالت های ممکن یک شرط را در نظر بگیریم تا برنامه ی ما در حالت های خاصی بر خلاف تصمیم ما عمل نکند. به این حالت ها که خواست ما را نقض کرده و ایجاد خطا میکند اصطلاحا Exception  میگویند.

 

در جدول زیر نحوه ی نوشتار عبارات شرطی (Conditional Statement) در چند زبان آمده است:

آموزش مفاهیم برنامه نویسی به زبان ساده - مبتدی - بخش چهارم

 

همانطور که گفته شد خروجی هر شرط یک عبارت Boolean است. یعنی True یا False پس به طور ساده اگر خروجی شرط ما True   باشد دستورات بخش اصلی شرط اجرا میشود و اگر False باشد دستورات بخش ELSE. به مثال های ساده زیر توجه کنید.

آموزش مفاهیم برنامه نویسی به زبان ساده - مبتدی - بخش چهارم

در مثال های بالا یک متغیر به نام department تعریف شده که میتوان در آن هر عددی را ذخیره کرد. در شرط موجود چک میشود که اگر شماره ی ذخیره شده عدد ۵ باشد ،  خط “کارمند باید بیشتر از ۲۵,۰۰۰ پرداخت کند” نمایش داده شود و اگر عدد دپارتمان چیزی بغیر از  ۵ باشد خط “کارمند باید دقیقا  ۴۰,۰۰۰ پرداخت کند” نمایش داده شود.

 

ادامه دارد…


آموزش مفاهیم برنامه نویسی به زبان ساده – مبتدی – بخش اول

آموزش مفاهیم برنامه نویسی به زبان ساده – مبتدی – بخش دوم

آموزش مفاهیم برنامه نویسی به زبان ساده – مبتدی – بخش سوم

آموزش مفاهیم برنامه نویسی به زبان ساده – مبتدی – بخش چهارم

آموزش مفاهیم برنامه نویسی به زبان ساده – مبتدی – بخش پنجم

آموزش مفاهیم برنامه نویسی به زبان ساده – مبتدی – بخش ششم

آموزش مفاهیم برنامه نویسی به زبان ساده – مبتدی – بخش هفتم

 

شرکت ژیوان ارائه دهنده خدمات در زمینه نرم افزار های سفارشی ، طراحی حرفه ای وب سایت

0
0

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *