آموزش اسکریپت نویسی bat. و ترفندهای جالب در ویندوز

یکی از موانعی که در پیاده سازی یک مجموعه ی کامپیوتری وجود دارد اجرا کردن دستورات خط فرمان در سیستم عامل به تعداد زیاد و یا به گونه ای هوشمند است. از روش های کاربردی در ویندوز نوشتن یک اسکریپت ساده جهت سرعت بخشیدن و انجام کارهایی جالب، نوشتن batch فایل است. لذا در مباحث پیش رو سعی بر آن داریم تا به آموزش اسکریپت نویسی bat. و ترفندهای جالب در ویندوز بپردازیم.

Script چیست و چه کاربردی دارد؟

Script در معنای لغوی به معنی خط و دست خط است. زمانی که در ویندوز در خط فرمان یا Command Prompt هستید (صفحه سیاه معروف شبیه به محیط DOS) میتوانید دستورات ویندوز را به تایپ و با زدن کلید Enter اجرا کنید.

به زبان ساده batch فایل نویسی شامل اجرای همین دستورات به صورت پشت سر هم میباشد. خواهید دید اگر در این زمینه تمرین کافی داشته باشید خواهید توانست کارهای خارق العاده ای بدون نیاز به نوشتن کد های پیچیده در سطح OS انجام دهید.

آموزش اسکریپت نویسی bat. و ترفندهای جالب در ویندوز

چرا نیاز به یادگیری Script نویسی داریم؟

زمانی که شما به عنوان یک برنامه نویس از زبان های سطح بالا مانند C#,VB و غیره استفاده میکنید نیاز به کامپایل کردن کد خود جهت رسیدن به فایل اجرایی برای اجرا و رسیدن به خروجی دارید. درست است که امکانات متعددی در این زبان ها گنجانده شده اما نیاز به نصب کامپایلر و محیط IDE جهت رسیدن به این هدف وجود دارد. اما میتواند بسیاری از نیازها را بدون پیچیدگی خاصا با استفاده از امکانات سیستم عامل و در سطح OS به راحتی برآورده ساخت.

مثلا در ویندوز یک Notepad ساده باز کرده و با نوشتن یک فایل bat فایل هایی را کپی و بعد پاک کرد یا گزارشی از عملکرد شبکه به صورت یک فایل متنی ایجاد کرد.

در بحث های آتی شروع به نوشتن اسکریپت هایی ساده با کاربردهایی جالب خواهیم نمود. خواهشمندیم با نظرات و سوالات خود ما را در بهبود این مبحث یاری نمایید.


مطالب مرتبط

آموزش اسکریپت نویسی bat. و ترفندهای جالب در ویندوز – مقدمه

ترفندهای ویندوز ۱ – ساخت اولین اسکریپت در Command Prompt

ترفندهای ویندوز ۲ – متغیرها در ویندوز Environment Variables

ترفندهای ویندوز ۳ – دستور SET و تعریف متغیر در اسکریپت

ترفندهای ویندوز ۴ – دستور IF و شرط در Batch اسکریپت

ترفندهای ویندوز ۵ – دستور goto و الگوریتم تکرار در Batch اسکریپت

ترفندهای ویندوز ۶ – ایجاد LOOP در Batch اسکریپت


آموزش اسکریپت نویسی bat. و ترفندهای جالب در ویندوز

شرکت ژیوان ارائه دهنده خدمات شبکه شامل پشتیبانی شبکه , راه اندازی و نصب شبکه , طراحی شبکه , فروش تجهیزات شبکه , سرور و مجازی سازی,اتوماسیون صنعتی, خانه هوشمند

کلیدواژه: آموزش batch scriptآموزش ساخت batch file – آموزش نوشتن فایل batآموزش اسکریپت نویسی در ویندوزآموزش برنامه نویسی batch file – آموزش ساخت فایل batch – دستورات فایل bat