راه اندازی ارتباط بین دو شبکه داخلی از طریق اینترنت – قسمت دوم

تا به اینجای کار جهت ارتباط بین دو شبکه داخلی از طریق اینترنت توانستیم Tunnel مورد نظر را تعریف کنیم و IP مربوط به tunnel و interface داخلی شبکه را در تنظیمات میکروتیک وارد کردیم.

اکنون بایستی جهت هدایت پکت هایی که به قصد ارتباط با شبکه LAN در شهرستان به سمت روتر ما می آیند را با دستور Route به سمت مقصد راهنمایی کنیم .

جهت انجام این کار به شکل زیر destination را شبکه local سمت مقابل قرار دهید و gateway را IP مربوط به IP-IP Interface که در بخش interface ها در روتر مقابل تعریف کرده ایم ، قرار می دهیم.

برای تعریف دستور route ابتدا وارد قسمت IP شده و سپس روی گزینه Routes کلیک می کنیم تا پنجره زیر باز شود :

ارتباط بین دو شبکه داخلی از طریق اینترنت

توجه داشته باشید همین دستور را در روتر مقابل یعنی در روتر شهرستان باید به صورت برعکس تعریف نمایید.

نکته قابل توجه بعدی در مورد نوع ارتباط با اینترنت است . در مثالی که ما برای شما در این بخش توضیح دادیم نوع ارتباط از نوع pppoe بود و اگر شما یک تک IP از ISP دریافت کنید که بر روی مودم ADSL شما set شده است میبایست DMZ مودم خود را فعال نمایید و همه ترافیکی را که به سمت مودم شما و بر روی IP استاتیک مودم فرستاده میشود در نهایت به سمت Mikrotik هدایت شود.

عیب یابی و بررسی عملکرد tunnel :

در نظر داشته باشید زمانی که یک تانل تشکیل میشود شما میتوانید از یکی از شبکه های محلی به تجهیزات متصل به شبکه در شبکه محلی طرف مقابل دسترسی داشته باشید.

پس هم با دستور ping میتوانید این ارتباط را بررسی نمایید و هم با trace کردن سمت مقابل.

در هنگام trace شما بایستی از ابتدا پکت خود را به سمت روتر ارسال سمت خودتان ارسال نماییید، سپس میبایست دومین IP که میبینید ، IP اینترفیس Tunnel در روتر مقابل باشد و در نهایت به مقصد برسید.

اگر همه چیز به درستی در حال فعالیت باشد و ارتباطات کابلی را درست وصل کرده باشید شما اینترفیس فعال خود را در به صورت active در بخش اینترفیس خواهید دید :

ارتباط بین دو شبکه داخلی از طریق اینترنتداخل خود میکروتیک هم امکان ping  دارید و  میتوانید چک کنید که آیا طرف مقابل در دسترس است یا خیر

ابزار ping از منوی tools قابل دسترس است. برای اینکه متوجه شویم روتر ما ترافیک شبکه LAN را به سمت شبکه LAN مقابل هدایت میکند source را در قسمت ping  شبکه lan روتر قرار داده (۱) و یکی از تجهیزات متصل به شبکه در شبکه مقابل را از طریق اینترفیس مورد نظر که همان اینترفیس تانل میباشد ، ping میکنیم (۲ و ۳).

به تصویر زیر که قصد دارد تا ارتباط شبکه دفتر مرکزی به شبکه دفتر شهرستان را بررسی نماید توجه کنید :

ارتباط بین دو شبکه داخلی از طریق اینترنت

ping در میکروتیک

امیدوارم مطلب مفید بوده باشه و در صورت هرگونه مشکل و یا سوالی در این خصوص با ما تماس بگیرید.


راه اندازی ارتباط بین دو شبکه داخلی از طریق اینترنت – قسمت اول

راه اندازی ارتباط بین دو شبکه داخلی از طریق اینترنت – قسمت دوم

شرکت ژیوان ارائه دهنده خدمات شبکه شامل پشتیبانی شبکه , نصب و راه اندازی شبکه , طراحی شبکه , فروش تجهیزات شبکه , سرور و مجازی سازی,اتوماسیون صنعتی

راه اندازی ارتباط بین دو شبکه داخلی از طریق اینترنت – قسمت دوم
5 (100%) 2 vote[s]
0
0

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *