اخیرا کاربران با مشکل اتصال به اینترنت و دسترسی به وب سایت های داخلی مواجه شدند و با توجه به اینکه بسیاری از سیستم ها بدون مشکل سایت های داخلی را باز می کنند این سوال پیش میاید که مشکل تنظیمات مودم و سیستم های کامپیوتری چطور قابل حل است .

به صورت کلی مشکلی که اخیرا کاربران برای دسترسی به اینترنت داشتند در واقع عدم دسترسی به سایت های خارجی بوده در صورتی که کلیه وب سایت های داخی مانند بانک ها و شرکت های هواپیمایی به درستی به کار خود ادامه میدانند .

همچنین اگر بخواهیم به طور تخصصی توضیح فنی ارائه دهیم مشکل کاربران در مورد مشکل اخیر نحوه تنظیم آدرس DNS روی DNS server های خارجی مانند ۸.۸.۸.۸ یا ۴.۲.۲.۴ بوده که ما قصد داریم به کاربران نحوه عوض کردن آدرس های DNS را به منظور بالابردن کیفیت خدمات شبکه سراسری داخلی آموزش دهیم.

در این مقاله به رفع رایج ترین مشکل اتصال به اینترنت و دسترسی به وب سایت های داخلی خواهیم پرداخت.

مشکل اتصال به اینترنت و دسترسی به وب سایت های داخلی

در صورتی که از ارتباط مودم با شرکت ISP (تامین کننده اینترنت) اطمینان حاصل کردید، در سیستم خود دکمه ترکیبی Win+R را فشار دهید تا پنجره ی Run ویندوز شما باز شود.

در این پنجره عبارت ncpa.cpl را تایپ کرده و سپس بر روی Ok کلیک کنید. پنجره ی Network Connections سیستم شما باز خواهد شد.

توجه داشته باشید هدف ما باز کردن پنجره Network Configuration میباشد که با دستور زیر به سادگی قابل دسترس است و در تمامی نسخه های ویندوز به درستی اجرا خواهد شد.

از میان موارد موجود روی Connection موردنظرتان راست کلیک کرده و گزینه Propertices را انتخاب کنید. توجه داشته باشید اگر نوع اتصال شما از نوع کابلی میباشد گزینه ethernet یا local area connection را انتخاب نمایید.

 نکته:

مطابق تصویر کارت شبکه Wifi سیستم با همین نام و کارت شبکه Lan Onboard سیستم با نام Realtec مشخص شده است.

پس از انتخاب گزینه Propertices ، در پنجره جدید برروی گزینه (Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4 دابل کلیک کنید.

در قسمت پایین پنجره ی جدید، گزینه Use the following DNS server addresses را فعال کرده و در قسمت Preferd DNS server می بایست IP مودم را وارد کنید.

نکته:

در صورت رفع نشدن مشکل، از شرکت ISP نام DNS server آن شرکت را گرفته و آن را بجای IP مودم وارد کنید.

برای اطمینان از اتصال به اینترنت و رفع کامل مشکل DNS سیستم، دوباره با دکمه ترکیبی Win+R پنجره Run را باز کنید و در آن عبارت cmd را تایپ کنید و سپس بر روی گزینه Ok کلیک کنید.

پس از باز شدن پنجره Comand Prompt، عبارت

ipconfig /flushdns

را تایپ کنید و سپس دکمه Enter کیبورد را بزنید و منتظر پیام Successfull بمانید.

با استفاده از دستور ipconfig /flushdns در واقع شما cache مربوط به DNS را پاک کرده و از سیستم درخواست میکنید مجدد برای یافتن آدرس IP ها به DNS جدید مراجعه کند.

پس از طی کردن تمام مراحل بالا، مشکل DNS سیستم شما حل شده است و ازین پس به سایت های داخلی دسترسی خواهید داشت.