همانطور که میدانید دنیای متن باز یا همان Opensource به نرم افزار هایی سیستمی و کاربردی گفته می شود که به صورت رایگان در اختیار عموم قرار گرفته و همه میتوانند بدون هیج محدودیتی از آنها استفاده کرده ، انتشار دهند و یا تغییرات مورد نظر خود را در صورت کسب دانش لازم بر روی آنها اعمال نمایند .

حتما دوستان و همکاران من با تعداد زیادی از سیستم عامل های متن باز که از خانواده لینوکس و یونیکس می باشند آشنا هستند ، مانند Redhat ، Ubuntu ، Centos ، Suse وغیره

مطالب آموزشی بسیار زیادی در مورد دنیای نرم افزار های آزاد در شبکه اینترنت به تمامی زبان ها موجود است و در صورت جستجوی مناسب کاربران می توانند به جواب سوالات خود در زمینه نصب و راه اندازی دسترسی پیدا کنند. دنیای متن باز امروزه تنها به تولید سیستم عامل ها و نرم افزار های کاربردی بسنده نکرده و با توجه به رشد روز افزون در دنیای فناوری اطلاعات پا به عرصه های دیگر مانند مباحث مربوط به امنیت (Security ) ، کنترل کاربران ، مانیتورینگ شبکه و ذخیره سازی نیز گذاشته است .

امروز قصد داریم تا برخی از این نرم افزار ها را معرفی کرده و همینطور لینک دانلود آنها را نیز در اختیار دوستان قرار دهیم . شما میتوانید با استفاده از نرم افزار های  vmware workstation و یا virtualbox که برای مجازی سازی مورد استفاده قرار می گیرند ، نرمافزار ها را نصب و مورد تست و بررسی قرار دهید :

۱- Zabbix : 

زبیکس-Zabbix

نرم افزاری رایگان برای مانیتورینگ دستگاه های موجود در شبکه ، ابزاری مناسب برای مدیران شبکه

لینک دانلود کلیه محصولات

لینک دانلود ISO فایل


 

۲- Zeroshell :

Zeroshell

نام یک روتر (Router) فایروال (Firewall) لینوکسی است که قاییت هایی از قبیل Http Proxy ، VPN Sever ، QoS ، Firewall Packet Filter  NetBalancer ، PPPOE Client ، DDNS ، NAT ، RIPv2 و بسیاری از ابزارهای پرکاربرد دیگر را دارد که همگی به صورت رایگان در اختیار شما قرار گرفته است . شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر به این آدرس مراجعه فرمایید .

لینک دانلود ISO فایل


 

۳- FreeNAS :

freenas

شما میتوانید از این نرم افزار برای File Server درشبکه خود استفاده نموده که البته مدل های مختلفی از قبیل NFS ، ISCSI ، FTP و غیره را برای موارد متفاوت پشتیبانی میکند .

لینک دانلود ISO فایل

این تنها چند نمونه از مدل هایی بود که به عنوان نرم افزارهای آزاد در این بخش معرفی گردید . امیدروارم در فرصتی مناسب به معرفی تعداد بیشتری از این قبیل نرم افزار ها بپردازیم و همینطور شاهد روزی باشیم که استفاده از نرم افزارهای دنیای متن باز  در تمامی شبکه ها درصد چشم گیری پیدا کند و ما نیز جزء گسترش دهندگان آن باشیم .

موفق باشید

علی قاسمی