آشنایی با نرم افزار SCCM

نصب و راه اندازی SCCM

Microsoft’s System Center configuration Manager یا همان SCCM به مدیران IT این امکان را می دهد تا گروه بزرگی از سیستم عامل کلاینت را مدیریت کنند.

همچنین، با راه اندازی این نرم افزار قدرتمند، امکاناتی نظیر remote control ، patch management ، software distribution ، operating system deployment و hardware and software inventory را خواهید داشت.

یکی از مهمترین خدمات شبکه این سرویس که در بالا گفته شد OS Deployment است که شما با استفاده از این ویژگی می توانید از راه دور و بدون نیاز به تغییرات و تنظیم بر روی سیستم های کلاینت، سیستم عامل تعداد زیادی کامپیوتر را(با توجه به پهنای باند شبکه) Upgrade و یا اعمال کنید.

نکته مهم این ویژگی نگه داشتن پروفایل کاربران می باشد که بطور مثال سیستم عامل کاربر شبکه از Win 7 به Win 10 ارتقا یافته و تمام فایل ها و تنظیمات از عضو دامین بودن تا نرم افزار های قرار گرفته روی نوار ابزار (taskbar) باقی خواهد ماند.

مدیران IT ابزاری در دست خواهند داشت که می توانند با استفاده از آن تعداد زیادی سیستم را مدیریت کنند و تسلط بیشتری برای نگهداری و پشتیبانی آن ها داشته باشند. با استفاده از SCCM در شبکه، تمام امکانات جدیدی که سیستم های کلاینت نیاز دارند مانند نرم افزار جدید، آخرین آپدیت ها و … بطور خودکار یا به شکل دستی را خواهیم داشت.

در ادامه ی مقاله اصطلاحات مهم برای راه اندازی SCCM را بررسی می کنیم.

Site Server

برای انجام فرآیند های نصب از Site Server استفاده می کنیم. در حقیقت بدون وجود آن امکان راه اندازی و SCCM وجود ندارد. در هنگام نصب Site Server اسمی ۳ حرفی متشکل از حروف و اعداد انتخاب خواهیم کرد و از آن پس سرور ما با آن نام شناخته خواهد شد. تمام Services  و Components ها در Site Server راه اندازی می شوند.

Site System

Site system سروری است که تمام Role های Configuration Manager روی آن راه اندازی می شود. Site System را می توان هم روی همان Site Server پیاده سازی کرد یا روی Server دیگری انجام داد. همچنین برای راه اندازی SCCM می توان چند Site System روی سرور های مختلف داشت.

Site Database Server

یک Site system می باشد که Microsoft SQL Server روی آن پیاده سازی می شود و نقش Configuration Manager Site Database را دارد.

Central Administration Site

CAS در بالاترین سطح در Site Server قرار می گیرد و فقط به منظور اهداف ادمین استفاده می شود و بنابراین نمی توان کلاینت ها را به کمک CAS مدیریت کرد.

برای درک بهتر، شما با ایجاد چند Primary Site در شبکه خود، توسط CAS می توانید به مدیریت آن بپردازید بطوری که PS ها بطور هماهنگ با هم رفتار کنند.

شما می توانید ابتدا یک Standalone Primary Site را راه اندازی کنید و سپس با بزرگ شدن شبکه و پیشرفت آن، با کمک CAS تعداد Primary Site ها را بیشتر کنید.

از نسخه SCCM 2012، این امکان وجود دارد که پس از ایجاد PS، به نصب CAS یپردازید.

در نظر داشته باشید که CAS  توانایی پشتیبانی ۲۵ Primary Site را دارد.

Primary SITE

ارتباط کلاینت ها با SCCM از طریق Primary Site می باشد. در راه اندازی SCCM شما نیاز به حداقل یک PS دارید.Secondary Site ها اظلاعات خود را به سمت Primary Site ها می فرستند و بدین ترتیب به سمت PS ها، هم از سمت کلاینت و هم از سمت SS داده وارد می شود.

Primary Site هم به شکل Standalone (بطور تنها) و هم در ارتباط با چند PS دیگر از طریق CAS می تواند تنظیم شود.

توجه داشته باشید که هر Primary Site نهایتا توانایی پشتیبانی ۲۵۰ Secondary Site را (با توجه به پهنای باند شبکه) را خواهد داشت. که البته در SCCM 2007 تعداد بسیار کمتری را شامل میشود.

در نظر داشته باشید که Primary Site نیاز به لایسنس شرکت ماکروسافت دارد.

Secondary Sites

کلاینت ها با Secondary Site ارتباطی نخواهند داشت. SS همیشه یک سایت فرزید از Primary Site می باشد و بنابراین از طریق PS مدیریت می شود.

Secondary Site شبیه یک واسط عمل می کند و داده ها را میان کلاینت ها و PS منتقل می کند.

به زبان ساده، در زمانی که فاصله میان کلاینت ها و PS زیاد باشد و در واقع در شبکه ی دیگری قرار داشته باشند، ما از SS استفاده می کنیم تا واسطی میان PS و کلاینت ها باشد.

در حالت کلی به سه دلیل Secondary Site را پیاده سازی می کنیم:

  1. تعداد کلاینت های دور از PS، بالا ۵۰۰ نفر باشد.
  2. در زمانی که نیاز به راه اندازی Software Update Point باشد.
  3. برای کنترل پهنای باند شبکه

Role چیست؟

SCCM دارای ویژگی ها Feature های زیادی است که برای استفاده از آن ویژگی ها ما نیاز به فعال کردن Role در سرور SCCM داریم که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد.

Component Server

این Role وظیفه ی Run کردن تمام سرویس های Configuration Manager بر روی Site Server را دارد و بطور خودکار با همان نصب ConfigMGR نصب می شود.

Management Point

یکی از Role های اساسی SCCM می باشد که به در خواست کلاینت ها پاسخ می دهد و وظیفه مدیریت کردن آن را دارد. هم چنین کلاینت ها برای ارتباط با Distribution Point از نیاز به این Role دارند.وجود این Role در هر Primary Site یا Secondary Site لازم است و از طرفی هم می توان چند Distribution Point دریک Site داشت و برای بالابردن امنیت شبکه HA را راه اندازی کرد.

Primary Site <—-> Management Point <—-> Clients

Distribution Point

دیگر Role اساسی سرور Configuration Manager که تمام پکیج ها، فایلها و محتویات را برای کلاینت ها ارائه می دهد.همانند MP وجود این Role در هر Primary Site یا Secondary Site لازم است و از طرفی هم می توان چند Distribution Point دریک Site داشت و برای بالابردن امنیت شبکه HA را راه اندازی کرد.

Fallback Status Point

این Role راه ارتباطی کلاینت ها با سرور است برای زمانی که ارتباط کلاینت با Management Point قطع شده است و در آن زمان پیام هایی به سرور داده می شود تا از وجود مشکل در ارتباط با کلاینت ها با خبر شود.

در حقیقت مشکل ارتباطی برای کلاینت ها در log file ذخیره می شود. با راه اندازی FSP و دادن آدرس سرور آن به کلاینت ها، log به FSP فرستاده می شود و Admin از وجود مشکل در شبکه باخیر می شود.

State migration Point

SMP در هنگام راه اندازی سیستم عامل بر روی کلاینت ها استفاده می شود. با استفاده از این ویژگی، پروفایل و تنظیمات کاربر کلاینت موردنظر به درون سرور فرستاده می شود و پس از راه اندازی و اتمام فرآیند نصب سیستم عامل، داده های ذخیره شده به سیستم عامل جدید فرستاده می شود و بدین ترتیب پروفایل و تنظیمات کاربر هم حفظ خواهد شد.

Software update point

با استفاده از این Role،سرور Configuration Manager با ویژگی WSUS ویندوز ادغام می شود و فرآیند Update شدن کلاینت ها انجام می شود.

درنظر داشته باشید که با توجه به صحبت مطرح شده، ویژگی WSUS باید روی ویندوز سرور نصب شده باشد.

Reporting services Point

این Role گزارشی یا استفاده از SQL Server تهیه می کند و برای ConfigMGR می فرستد که به آن SSRS نیز می گویند.

Application Catalog Web service point

این ویژگی اطلاعات تمام برنامه ها را به شکل Webbase نشان می دهد.

Application Catalog Website Point

این ویژگی لیست برنامه های مجاز برای کاربر برای نصب را به شکل Webbase نشان می دهد.

Out-of Bound Management Point

توسط این Role می توان سیستم هایی را که خاموش ، یا در حالت Hibernate و یا حتی بدون OS هستند را تنظیم کرد که تنظیمات شامل موارد زیر می شود:

  1. خاموش/ روشن کردن چند دستگاه بطور همزمان
  2. تنظیم Bios سیستم مانند Boot Option
  3. Software Schedule که با استفاده از این ویژگی می توان تنظیم کرد که در زمان خاصی سیستم روشن شود، نرم افزار موردنظر ما نصب و پس از اتمام فرآیند سیستم مجدد خاموش شود.

راه اندازی SSCM

نصب SCCM

System Center Configuration Manager

Role های SCCM

نصب ویندوز از راه دور