دلایل نمایش صفحه آبی در ویندوز ۱۰

با عرض سلام مجدد خدمت دوستان و همکاران عزیز ، امروز قصد داریم تا دلایل نمایش صفحه آبی در ویندوز ۱۰ یا همان Blue Screen را بررسی کنیم.البته ممکن است در موارد خاصی دلیل بوجود آمدن این خطا در این مقاله نباشد و البته سعی داریم تا به موارد رایج که عامل ایجاد این خطا هستند بپردازیم.

معمولا با نمایش دادن این خطا ، کد مربوط به این خطا در پایین صفحه نمایش داده می شود که با جستجو می توانید جزییات و علل ایجاد صفحه آبی را پیدا کنید .

بسیاری از مواردی که برای ما پیش آمده ، با بروزرسانی ویندوز (windows update)  برطرف گردیده و نیاز به هیچ تغییری در سیستم نیست ولی اگر با آپدیت ویندوز مشکل حل نشد موارد زیر را بررسی نمایید :

۱- خراب بودن هارد سیستم : (Perform a hard reset)

معمولا با استفاده از نرم افزارهایی که جهت بررسی سلامت هارد سیستم به کار می روند ، میتوان این مورد را بررسی نمود و البته جهت رفع این مشکل هم راه حل های نرم افزاری و سخت افزاری زیادی وجود دارد که البته اگر کارساز نباشد در نهایت شما را مجبور به تعویض هارد سیستم می کند !

۲- مشکلات نرم افزاری و یا بروز رسانی برخی از نرم افزار ها: (Restoring Windows to a previous point)

در برخی موارد هیچ نشانه ای از مشکلات سخت افزاری نیست و کاربر به طور مثال تا روز قبل هیچ مشکلی با سیستم نداشته و خطای صفحع آبی به طور ناگهانی و یکباره ایجاد شده است.

در این مورد اگر نرم افزار ناشناس و یا مخربی روی سیستم نصب شده باشد و یا بروزرسانی جدیدی از اینترنت دریافت کرده باشید می تواند دلیل ایجاد این خطا باشد. برای برطرف نمودن این خطا بایستی از گزینه بازگردانی تنظیمات سیستم به تاریخی ماقبل امروز برگردید. این همان گزینه system restore point ویندوز است که باسیتی قبل از بروز این مشکل توسط کاربر فعال شده باشد.

دلایل نمایش صفحه آبی در ویندوز ۱۰

نگران انجام بازگردانی نباشید ! با استفاده از این گزینه به فایل های شخصی شما هیچ آسیبی نمی رسد ولی نرم افرار هایی که بعد از تاریخ انتخاب شده در restore point نصب نموده اید و یا آپدیت هایی که برای نرم افزار ها انجام داده اید به طور کلی پاک می شوند و سیستم شما از نظر سیستم عاملی به تاریخ انتخاب شده توسط شما بازگردانده می شود.

اگر با توجه به توضیحات فوق به این نتیجه رسیدید و یا شک کردید که بروز این خطا توسط نرم افزار خاصی است که خودتان نصب نموده اید فورا آن را پاک کنید و ببینید مشکل برطرف می یشود یا نه. در این حالت نیازی به restore point نیست.

در یکی ازمواردی خودم باهاش روربرو شدم دلیل خطای blue screen نصب بازی candy crush بود !! که با uninstall کردن آن مشکل حل شد!.

۳- اتصال تجهیزات مشکل زا از طریق پورت usb سیستم :(Disconnect non-essential hardware)

در برخی موارد بسته به نوع مادربورد و ناسازگاری تجهیزات سخت افزاری با هم این مشکل مشاهده می شود به طور مثال اتصال یک هارد اکسترنال به سیستم باعث ایجاد خطای blue screen می شود . راه حل خاصی وجود ندارد ولی در برخی موارد با آپدیت کردن درایور سخت افزار ها و یا مادربورد این مشکل قابل حل می باشد.

۴- فایل های اجرایی مخرب : (Clean up system files)

اکثر اوقات در هنگام دانلود ناقص نرم افزار ها و یا فایل های exe که تاثیر مستقیم بر تنظیمات ویندوز دارند خطای صفحه آبی به وجود آمده که راه حل آن استفاده از Disk Cleanup ویندوز می باشد.

temp windows files

۵- نصب درایور اشتباه برای یک سخت افزار :

از نصب صحیح و  کامل سخت افزار های خود مطمئن شوید و حتی اگر درایور درست مربوط به آن سخت افزار را ندارید جهت جلوگیری از خطای blue screen داریور فعلی را از قسمت device manager پاک نمایید.

 

 

در این نوشته سعی کردیم تا دلایل نمایش صفحه آبی در ویندوز ۱۰ به همراه راه حل آنها را ارائه نماییم ، ممکن است دلایل ایجاد این خطا موارد دیگری نیز باشد که در صورت اطلاع حتما در نوشته های بعدی آنها را در اختیار شما قرار خواهیم داد. البته خوشحال میشویم جهت کامل کردن این موارد ما را یاری نمایید.

با تشکر

منابع :

http://www.thewindowsclub.com

http://www.windowscentral.com

http://support.hp.com

 

دلایل نمایش صفحه آبی در ویندوز ۱۰

0
0

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *