روش های جلوگیری از هک شدن وای فای

در مقاله های قبلی درمورد امنیت در شبکه های وای فای صحبت کردیم ، همچنین روش های کدگذاری را بررسی کردیم ، امروز در این مقاله قصد داریم روش های ساده ای برای جلوگیری از هک شدن وای فای منزل و یا محل کار شما را مظرح نماییم.

نکات قابل توجه در مورد جلوگیری از هک وای فای به ترتیب بررسی می نماییم:

۱- استفاده از روش کد گذاری WPA2

در روترهای قدیمی این گزینه وجود نداشت و معمولا کاربران از WEP برای encription استفاده می کردند که البته هم اکنون برای هک کردن این روترها نرم افزارهای ساده ای وجود دارد. حتی نرم افزارهای اندرویدی هم برای گذشتن از سد WEP بسیار فراوان هستند. توجه داشته باشید که حتما WEP را در روترهای خود غیر فعال نمایید.

۲- استفاده از SSID های پیچیده تر

SSID همان نام روتر شماست که در هنگام جستجوی شبکه های وای فای برای اتصال به آنها مشاهده می کنید ، معمولا این نام به صورت

پیش فرض همان نان روتر شماست به طور مثال Dlink یا TPlink. هکرها با جستجوی مدل روتر شما می توانند نقاط ضعف و مشکلات امنیتی روتر شما را پیدا کرده و به آنها نفوذ کنند.

۳- استفاده از کلمه عبور پیچیده و طولانی تر:

آیا می دانید حتی اگر یک حرف به تعداد حروف پسوردتان اضافه کنید می توانید صدها ساعت کار یک هکر را عقب بیاندازید؟ استفاده از حروف بزرگ و کوچک ، اعداد و کاراکترها به طور مخلوط در انتخاب یک کلمه عبور بسیار مفید می باشد. به یاد داشته باشید استفاده از پسورد ساده و کوتاه کار یک هکر را بسیار آسان تر میکند.

۴- استفاده از فایروال یا همان دیواره آتش:

در روترهای جدید امکان فعال کردن فایروال و یا دیواره آتش وجود دارد ، در برخی از آنها می توانید به طور پیشرفته تنظیمات مربوط به فایروال را انجام دهید و در برخی دیگر ساده تر فکر شده و فقط می توانید آن را فعال نمایید.

۵- غیر فعال کردن UPnP

UPnP یا پروتکل ارتباط با تجهیزات Plug and Play
اگر شما روتری داشته باشید که در آن خاصیت UPnP در حالت فعال باشد هر شخصی که بروی شبکه است قادر خواهد بود تا این دستگاه را شناسایی کند.
مانند شناسایی یک پرینتر یا یک USB روی دستگاه شما می باشد.

فعال بودن این گزینه کار هکر را برای ارتباط با روتر شما بسیار آسان میکند.

۶- فعال کردن گزینه access list یا لیست مجاز

در این قسمت شما می توانید مشخص کنید چه دستگاه هایی با چه آدرس های فیزیکی (Mac Address) میتوانند به روتر شما متصل شوند. این روش یکی از مطمئن ترین روش های جلوگیری از هک وای فای می باشد. البته در مواردی دست و پا گیر بوده ! زیرا به ازای هر دستگاه جدیدی که قرار است به wifi متصل شود شما بایستی مجوز دسترسی را برای آن دستگاه تعریف نمایید. این گزینه ممکن است به نام Mac Filter نیز در برخی روتر ها ظاهر شود.

 

جلوگیری از هک شدن وای فای

۷- فعال کردن گزینه logging

فعال کردن این گزینه باعث می شود تا شما رفتار روتر را زیر نظر داشته باشید ، به طور مثال زمانی که یک هکر با آدرس IP مشخصی قصد نفوذ به روتر شما را دارد و در حال تست راه های نفوذ به روتر شما می باشد، تمامی حرکت ها و اقدامات وی در قسمت logging ذخیره شده و شما با اطلاع از عملکرد او اقدامات لازم را انجام می دهید ، به طور مثال می توانید آدرس IP او را Lock نمایید.

سخن آخر

این موارد ممکن است تمامی راه حل های موجود برای جلوگیری از هک شدن وای فای شما نباشد ، همانطور که روش های هک نیز بسیار مختلف و متنوع می باشند، ولی برای اقدامات اولیه بسیار مفید می باشند. اگر نقطه نظری دارید و یا در کامل کردن موضوع می توانید ما را یاری نمایید لطفا برای ما ارسال کنید.

توجه داشته باشد که روترها در مدل ها و برندهای مختلف در بازار موجود هستند ، ممکن است پیدا کردن گزینه های مورد نظر در صفحه admin آنها کمی با یکدیگر متفاوت باشند. ولی همگی در مفاهیم با هم مشترک هستند. اگر هر گونه سوالی در این خصوص داشتید می توانید با ما تماس بگیرید.

با تشکر

جلوگیری از هک شدن وای فای

0
0

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *