فعال سازی SNMP در ویندوز سرور

شرکت های زیادی در حوزه مانیتورینگ شبکه فعالیت دارند که از میان آن ها می توان به نرم افزار مانیتورینگ شبکه Solarwinds و یا نرم افزار مانیتورینگ شبکه OpManager اشاره کرد که در مقالا قبلی به آموزش آن ها پرداخته ایم. برای راه اندازی مانیتورینگ شبکه و اضافه کردن تجهیزات شبکه به نرم افزار، از روش های مختلفی می توان استفاده نمود ک مهمترین و پر کاربرد ترین آن ، استفاده ار پروتکل (SNMP (Simple Network Management Protocol می باشد.

برای اضافه کردن تجهیزات جهت مانیتورینگ شبکه ، لازم است پروتکل SNMP در سیستم موردنظر فعال شود که در این مقاله به نحوه فعال سازی SNMP در ویندوز سرور و همچنین فعال سازی SNMP در ویندوز کلاینت خواهیم پرداخت.

البته در مقالات قبلی به آموزش فعال سازی SNMP در سیسکو ، فعال سازی SNMP در ESXi ، فعال سازی SNMP در میکروتیک پرداخته ایم.

 

فعال سازی SNMP در ویندوز سرور

برای فعال سازی SNMP در ویندوز سرور ابتدا پنجره ی Server Manager را باز کرده و مطابق تصویر از تب Manage گزینه Add Roles and Features را انتخاب کنید.

 

در صفحه جدید بر روی گزینه Next کلیک کنید.

 

در این مرحله نیز بر روی گزینه Next کلیک کنید.

 

هیچ Role جدیدی نیاز به نصب نیست و بنابراین بر روی گزینه Next کلیک کنید.

 

در این مرحله مطابق تصویر گزینه SNMP Service را فعال کرده و پس از انتخاب آن بر روی گزینه Next کلیک کنید.

 

در صفحه ی آخر خلاصه از تغییرات انتخاب شده نشان می دهد که با انتخاب گزینه Install فرِآیند نصب آغاز می شود و پس از اتمام نصب ، سرویس SNMP ویندوز سرور اضافه می شود.

 

 

نکته:

سرویس SNMP در ویندوز کلاینت نصب می باشد و همانند ویندوز سرور نیاز به تنظیم و یا نصب ندارد.

فعال سازی SNMP در ویندوز سرور – فعال سازی SNMP در ویندوز کلاینت

برای فعال سازی SNMP در ویندوز سرور و یا ویندوز کلاینت ابتدا با استفاده از کلید ترکیبی Win + R پنجره ی Run را باز کنید و عبارت Services.msc را تایپ کنید و سپس بر روی گزینه OK کلیک کنید تا پنجره ی Services ویندوز سرور باز شود.

 

در صفحه ی Services ویندوز بر روی گزینه SNMP Service کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.

 

اکنون در قسمت accepted community names گزینه Add را انتخاب کرده و نام Community مورد نظر خود را انتخاب کنید. هم چنین می توانید آدرس IP سرور مانیتورینگ شبکه خود را در قسمت Accept SNMP packets from these hosts اضافه کنید که فقط سرور مانیتورینگ شبکه شما بتواند با پروتکل SNMP ویندوز سرور ارتباط برقرار کند.

 


فعال سازی SNMP در ویندوز سرور

فعال سازی SNMP در سیسکو

 فعال سازی SNMP در ESXi

 فعال سازی SNMP در میکروتیک

مانیتورینگ شبکه

مانیتورینگ شبکه با نرم افزار OpManager

مانیتورینگ شبکه با نرم افزار SolarWinds

 

شرکت ژیوان ارائه دهنده خدمات شبکه شامل پشتیبانی شبکه , راه اندازی و نصب شبکه , طراحی شبکه , فروش تجهیزات شبکه , سرور و مجازی سازی , اتوماسیون صنعتی , خانه هوشمند

3
0

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *