قیمت دوربین مدار بسته – بهترین و ارزانترین دوربین مداربسته

یکی از ملزومات امروزی جهت محافظت از ساختمان ها، ادارات، دفاتر و انبارها دوربین های مدار بسته می باشند. با توجه به تنوع بیش از حد این تجهیزات و امکانات مختلف آن ها و عدم آگاهی مشتریان از نیاز خود با توجه به کاربری مورد نظر در مبحث قیمت دوربین مدار بسته – بهترین و ارزانترین دوربین مداربسته سعی بر آن داریم تا حد امکان شما را با این دستگاه ها آشنا سازیم.

قیمت دوربین مدار بسته - بهترین و ارزانترین دوربین مداربسته


خواهشمندیم جهت مشاهده آخرین لیست قیمت دوربین مدار بسته CCTV به فروشگاه ژیوان مراجعه نمایید.


چرا به این نوع دوربین ها مداربسته می گویند؟

شاید برای همه این سوال مطرح باشد که چرا به این دوربین ها مداربسته می گویند. کلمه ی مداربسته برگردان فارسی عبارت  closet circuit television می باشد که در انگلیسی به اختصار به آن CCTV می گویند.

اولین دوربین مداربسته در سال ۱۹۴۲ توسط شخصی به نام مایکل بروش اختراع شد که جهت نظارت بر چگونگی شلیک موشک در ارتش آلمان مورد استفاده قرار گرفت. سال ها بعد CCTV به صورت تجاری توسط شرکت Vericon معرفی شده و به بازار آمد.

اجزای تشکیل دهنده ی دوربین مدار بسته

بسته های نظارتی دوربین های مداربسته از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. جهت نظارت و کنترل یک محیط می بایست تمامی اجزاء را در کنار هم داشته باشیم.به عنوان مثال خود دوربین به تنهایی قابلیت ضبظ تصاویر را ندارد (هرچند در مدل های خاص این امکان گنجانده شده است) ،بنابراین ما نیاز به ضبط کننده ی دیجیتالی یا DVR جهت نگهداری تصاویر داریم.

قیمت دوربین مدار بسته - بهترین و ارزانترین دوربین مداربسته

در ذیل به صورت کلی در مورد این اجزاء بحث خواهیم نمود.

۱-دوربین

دوربین ها از چندین بخش مهم تشکیل شده اند که مهمترین آن ها بورد اصلی، سنسور تصویر و لنز می باشند.

قیمت دوربین مدار بسته - بهترین و ارزانترین دوربین مداربسته

بورد

بورد بخش اصلی دوربین است که با توجه به پردازنده ی تعبیه شده توسط شرکت سازنده و اجزای تشکیل دهنده، قابلیت های مهم دوربین را فراهم می آورد. به عنوان مثال کیفیت تصویر ویدیویی و تعداد فریم بر ثانیه ای که هر دوربین به نمایش می گذارد به کیفیت و سرعت پردازنده مربوط می شود.

بنابراین کیفیت این بخش در کمیت قیمت دوربین مدار بسته بسیار مهم می باشد. شما می بایست با توجه به حداقل نیاز خود برند و امکانات مربوطه را انتخاب کنید. همچنین توجه داشته باشید که کیفیت این بورد در ماندگاری و طول عمر دوربین نیز بسیار موثر می باشد.

سنسور

سنسور وظیفه ی تبدیل نور به اطلاعات دیجیتال را دارد. کیفیت و اندازه ی سنسور اهمیت بسیاری در کیفت تصاویر خروجی دارد.

با یک تعریف ساده هرچه سنسور نور بزرگتر باشد می توان تصاویر با کیفیت تری را ثبت کرد. سنسورها در دو نوع CCD و CMOS وجود دارند که به صورت کلی می توان گفت سنسورهای CCD کیفیت نسبتا بهتری داشته و در نور کم نیز بهتر عمل میکنند ولی عمدتا دوربین های مدار بسته CMOS به دلیل مجتمع بودن سنسور و چیپ مربوطه کوچکتر، کم مصرف تر و به دلیل ساختار دارای نویزپذیری کمتری هستند. بحث مقایسه این دو نوع سنسور بحثی طولانیست اما می توان گفت سنسورهای CMOS سنسورهای مقرون به صرفه تری هستند.

لنز

لنز بخشی از دوربین است که نور محیط را جمع آوری نموده و بر روی سنسور متمرکز میکند. لنز ها انواع مختلفی دارند که می توانند به صورت ثابت و یا متحرک باشند. می توان گفت وسعت دیدی که دوربین ها می توانند به نمایش بگذارند رابطه ای نزدیک با این بخش دارد. بدیهی است کیفیت این بخش نیز در تعیین قیمت دوربین مدار بسته بسیار موثر است.


خواهشمندیم قیمت دوربین مدار بسته – بهترین و ارزانترین دوربین مداربسته را در فروشگاه ژیوان پیدا کنید.


نقش سیگنال خروجی در تعیین قیمت دوربین مدار بسته

در ادامه مبحث دوربین ها باید به این نکته ی مهم اشاره کرد که دوربین ها می توانند دو مدل سیگنال خروجی به صورت آنالوگ و یا شبکه داشته باشد. نوع سیگنال و مدل تجمیع تصاویر نقش مهمی را در تعیین قیمت دوربین مدار بسته ایفا می کند.

دوربین های شبکه قیمت گرانتری دارند و جهت راه اندازی آنها به تجهیزات شبکه مانند سوییچ نیاز می باشد، اما بدیهی است در کنار گرانتر بودن دارای قابلیت های ویژه ای مانند تنظیم خود دوربین به صورت از راه دور و شبکه و رویت تصویر دوربین به صورت اتصال مستقیم و غیره را دارا می باشند. عمدتا دوربین های شبکه برای مصارف خانگی به علت هزینه راه اندازی بالا توصیه نمی شوند.

در صفحات بعد در همین مطلب در مورد دستگاه ضبط تصاویر DVR و انواع دوربین به بحث خواهیم نشست.

۲-دستگاه ضبط تصاویر DVR یا Digital Video Recorder

قیمت دوربین مدار بسته - بهترین و ارزانترین دوربین مداربسته

یکی از اجزای مهم در تعیین قیمت دوربین مدار بسته دستگاه های ضبط تصاویر یا DVR می باشد. این دستگاه در نگاه اول وظیفه ی جمع آوری سیگنال تصاویر و تبدیل آن به فرمت دیجیتال و در نهایت ذخیره سازی آن در حافظه ی جانبی را بر عهده دارد. جهت ارتباط بین دوربین های آنالوگ و دستگاه DVR از کابل کواکسیال استفاده می شود. به این نکته هم باید اشاره کرد که هر دوربین آنالوگ به یک کابل برق جداگانه و در صورت جمع آوری صدا به کابل جدا برای انتقال آن نیاز دارد.

همان طور که در صفحه ی قبل هم گفته شد سیگنال دوربین ها می تواند به صورت آنالوگ یا شبکه باشد. برای جمع آوری دوربین های شبکه می بایست از دستگاه NVR یا Network Video Recorder استفاده کرد که دارای پورت شبکه می باشند. با امکان انتقال برق از طریق کابل شبکه یا POE نیاز به کابل برق جداگانه مرتفع خواهد شد.

قیمت دوربین مدار بسته - بهترین و ارزانترین دوربین مداربسته

تاثیر امکانات DVR ها در تعیین قیمت دوربین مدار بسته – بهترین و ارزانترین دوربین مداربسته

مقدار فضای قابل ذخیره تصاویر و یا قابلیت نگهداری ویدیو ها در طول زمان بیشتر یکی از پارامتر های مهم قیمتی است. بدیهی است هرچه هارد یا فضای ذخیره سازی بیشتری بخواهیم می بایست پول بیشتری بدهیم.

از دیگر قابلیت های DVR ها تشخیص حرکت یا Motion Detection است. این بدان معناست که در صورت تشخیص حرکت شروع به ضبط تصاویر کرده تا حجم فضای کمتری جهت ذخیره سازی نیاز باشد.

کیفیت ضبط تصاویر و اینکه DVR شما میتواند چند فریم بر ثانیه فیلم را ذخیره کند، فرمت های ذخیره سازی و مقدار فشرده سازی از دیگر فاکتورهای مهم در تعیین قیمت دوریین مداربسته خواهد بود.

برخی از DVR ها دارای پورت RS485 جهت اتصال به دوربین های متحرک با قابلیت بزرگنمایی و یا چرخش هستند، یا با دارا بودن پورت شبکه می توان فیلم های ذخیره شده را در بستر شبکه مشاهده و یا پشتیبان گیری کرد. همچنین پورت شبکه امکان انجام تنظیمات مختلف بر روی دستگاه را از طریق WEB فراهم می سازد.

یکی دیگر از امکانات جالب و بسیار کاربردی که برخی از DVR فراهم می نمایند داشتن برنامه های حرفه ای جهت استفاده از امکانات دوربین ها و DVR بر روی سیستم عامل های اندروید و یا IOS است. این بدان معناست که تنها با اتصال موبایل و DVR از طریق شبکه WiFi به یکدیگر میتوانید بدون نیاز به مانیتور و یا کامپیوتر از تمامی امکانات دوربین مداربسته خود بهره ببرید.

۳- کابل ، منبع تغذیه و دیگر متعلقات

همانطور که بحث شد جهت راه اندازی دوربین مدار بسته و اتصال دوربین ها به دستگاه ضبط تصاویر می بایست یا به صورت آنالوگ و یا شبکه این کار را انجام داد.

در صورت آنالوگ بودن باید از کابل کواکسیال و در حالت شبکه می بایست از کابل شبکه استفاده نمود. همچنین در صورت نیاز می بایست یک منبع تغذیه جدا جهت برق دوربین ها، کابل جداگانه برق یا صدا استفاده نمود.

جهت جمع آوری تجهیزات می توان از یه رک استفاده نموده و همچنین می بایست یک مانیتور و موس و کیبورد نیز در صورت نیاز تهیه نمود.

کیفیت کابل و تجهیزات فوق یکی دیگر از فاکتورهای تعیین قیمت دوربین مدار بسته می باشد.

انواع دوربین های مدار بسته و انتخاب قیمت دوربین مدار بسته متناسب با نیاز

دوربین های مدار بسته انواع مختلفی با توجه به شرایط مورد استفاده، کاربرد و تکنولوژی دارند که در ادامه بحث به اختصار به آن خواهیم پرداخت.

امید که مبحث “قیمت دوربین مدار بسته – بهترین و ارزانترین دوربین مدار بسته” شما را در انتخاب بهتر دوربین مداربسته یاری نماید.

خواهشمندیم نظرات سازنده ی خود را با ما در میان بگذارید.


خواهشموندیم جهت مشاهده آخرین لیست قیمت دوربین مدار بسته CCTV به فروشگاه ژیوان مراجعه نمایید.

قیمت دوربین مدار بسته – بهترین و ارزانترین دوربین مداربسته