آموزش سیسکو CCNP Switch – تعریف VLAN و Trunk – قسمت چهارم

تعریف پروتکل VTP یا vlan trunking protocol :

این پروتکل بر روی پورت trunk در سوئیچ های لایه ۲ کار میکند و وظیفه اش انتقال اطلاعات vlan ها بین سوئیچ ها در شبکه می باشد.

بدین شکل سوئیچ ها در دامین خودشان متوجه میشوند که چه vlan هایی وجود دارد .
در واقع برای سوئیچ ها یک دامین مدیریتی تعریف میکنیم و تمامی vlan هایی که  در این دامین باشند برای سوئیچ ها ارسال میشوند.

در یک سوئیچ حداکثر یک دامین را میتوانیم تعریف کنیم.درواقع با کمک پروتکل VTP میتوانیم مسائل مربوط به اضافه شدن یک vlan جدید ، حذف شدن یک vlan و یا تغییر نام یک vlan را به سوئیچ هایی که در یک دامین قرار دارند انتقال دهیم.

vtp در ورژن ۱ و ۲ برای IOS و در Cat OS سیسکو ورژن ۳ موجود میباشد.

revision numbers در VTP :

vtp برای هر بسته ای که در شبکه ارسال میکند یک شماره در نظر می گیرد و هر دفعه یک شماره به این عدد اضافه میکند تا سوئیچ در شبکه با گرفتن پکت vtp متوجه شوند آیا نسخه (version) جدیدی از vtp تولید شده است یا خیر ، و هر بار شماره بسته ای vtp را در خود نگه میدارند.

مدل یا حالت های مختلف در VTP

VTP mode ها د یک سوئیچ سیسکو به سه حالت میتواند تعریف گردد :

۱- server mode :

سوئیچه که حالت VTP آن در وضعیت server قرار دارد به عنوان ارسال کننده پکت های vtp در یک شبکه شناخته میشود.به صورت پیش فرض هر سوئیچ در حالت vtp server قرار دارد.

۲- Client mode :

در این حالت سوئیچ تنها دریافت کننده پکت vtp در شبکه می باشد و منتظر ارسال پکت vtp با نسخه جدید است تا وضعیت vlan های خود را آپدیت نماید.

۳ – Transparent mode :

اگر یک سوئیچ را در حالت transparent قرار دهید آم سوئیچ هیچ کاری به پکت های vtp نخواهد داشت و تنها آنها را عبور میدهد زیرا ممکن است سوئیچ ها بعدی به آن نیاز داشته باشند.

نکته مهم :

نکته مهم زمانی است که شما vtp را در شبکه خود فعال نموده اید و قرار است سوئیچ جدیدی را به مجموعه سوئیچهای شبکه خود اضافه نمایید ، اگر این سوئیچ جدید در حالت vtp server باشد و Revision number بالاتر از VTP server اصلی شما در شبکه باشد تمامی VTP client ها جدول vlan های خودشان را با سوئیچ تازه وارد آپدیت میکنند و شبکه دچار مشکل میگردد.

پس بهتر است قبل از  اتصال سوئیچ به شبکه ای که vtp در آم فعال می باشد ، سوئیچ جدید را به حالت Transparent ببریم و یا revision rumber سوئیچ جدید را صفر کنیم. همچنین نام دامین را هم می توانیم تغییر دهیم.

جهت صفر کردن revision number کافی است یکبار سوئیچ را به حالت transparent برده و مجددا به حالت server  بازگردانید .

VTP Advertisements :

VTP Advertisements یا همان پکت های حاوی اطلاعات vlan ها در شبکه به همراه revision number ها به صورت multicast از طریق پورت های trunk در شبکه انتشار می یابند .

به صورت پیش فرض advertisement ها هیچ پسورد و یا رمز عبوری ندارند ولی شما میتوانید برای بسته های vtp رمز عبوری قرار دهید سوئیچ سیسکو دریافت کننده vtp در شبکه با مجوز داشتن رمز عبوز بتواند از محتوای بسته استفاده نماید . این پسورد باید بین server و client ها یکسان باشد.

انواع VTP Advertisements :

 

۱- Summary advertisements :

خلاصه ای از وضعیت از کنونی vlan ها ، revision number ها ، نام دامین ، کلمه عبور به صورت MD5 در شبکه و در باز زمانی هر ۳۰۰ ثانیه ارسال میشود.

آموزش سیسکو CCNP Switch – تعریف VLAN و Trunk – قسمت چهارم

۲-  Subset advertisements :

اطلاعات کامل مربوط ایجاد ، حذف و تغییر در vlan ها ، سایز MTU ، نام vlan ها ، نوع vlan شامل Ethernet و  یا Token Ring ، متوقف شدن وضعیت یک vlan و غیره را در این نوع بسته مشاهده میکنید.

آموزش شبکه ، نحوه تنظیم سوئیچ سیسکو در حالت VTP

۳-  Advertisement requests from clients :

این نوع پکت شامل vtp client ها میباشد که جهت درخواست ورژن جدید VTP در شبکه ارسال می گردد.

 

آموزش شبکه به فارسی

به یاد داشته باشید اطلاعات vtp در NVRAM سیسکو و دیتای مربوط به vlan ها در فایلی به نام vlan.dat نوشته میشود و با خاموش و روشن کردن سوئیچ سیسکو اطلاعات از بین نمیرود .

در بخش بعدی با دستورات VTP آشنا خواهید شد .


آموزش سیسکو CCNP Switch – تعریف VLAN و Trunk – قسمت اول

آموزش سیسکو CCNP Switch – تعریف VLAN و Trunk – قسمت دوم

آموزش سیسکو CCNP Switch – تعریف VLAN و Trunk – قسمت سوم

آموزش سیسکو CCNP Switch – تعریف VLAN و Trunk – قسمت چهارم

آموزش سیسکو CCNP Switch – تعریف VLAN و Trunk – قسمت پنجم

شرکت ژیوان ارائه دهنده خدمات شبکه شامل پشتیبانی شبکه , نصب و راه اندازی شبکه , طراحی شبکه , فروش تجهیزات شبکه , سرور و مجازی سازی,اتوماسیون صنعتی

 

 

0
0

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *